(Radio_Head Awards 2012 alebo) Už nevidím svetlo v Tvojich očiach

Autor: Zora Vachová | 9.3.2013 o 17:00 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  1142x

... tieto slová úvodnej piesne slávnostného odovzdávania hudobných cien Rádia_FM sa určite mnohým z nás vynoria v pamäti v súvislosti s týmto večerom, v rámci ktorého sa nedala obísť horko-sladká spomienka na Bety Majerníkovú, ktorá tragicky zahynula v minulom roku. Bety bola nielen nápaditou výtvarníčkou a charizmatickou speváčkou či inšpiratívnou ženou, bola to práve ona, kto navrhol sošky, o ktoré bojujú už päť rokov slovenskí hudobní interpreti u poslucháčov Rádia_FM. Cena za prínos do hudby bola tento rok teda jednoznačne udelená in memoriam práve Bety...

 

Prvá cena bola odovzdaná v kategórii Nováčik roka. Členovia „supergrupy" Zlokot prezradili, že spôsob, ako takýto úspech na Slovensku dosiahnuť, je jednoduchý, a síce: „Vsaďte na rock!" Teraz, keď už majú výhernú stratégiu zhmotnenú, budú sa len musieť medzi sebou dohodnúť, na čo z toho, čo spomenuli, peniaze pôjdu: na skúšobňu, do „III. piliera" alebo ich prepijú? Necháme sa prekvapiť...

Jedným z prekvapení večera bolo vystúpenie novej skupiny Nvmeri. Teda, staro-novej. Bystrý poslucháč zistil, že ide o členov (už neexistujúcej?) skupiny The Uniques. Zdá sa, že okrem dobrej hudby majú s organizátormi Radio_Head Awards (RHA) spoločnú aj lásku k číslam. (Ak číslo 3 prináša šťastie, potom bol tento večer predurčený k radosti. Keď sčítate všetky čísla v jeho dátume, teda 3.3.2013, dostanete 12, a ďalej 1+2=3!)

Tretí bol dokonca aj raz, čo skupina Puding pani Elvisovej (PPE) dostala „Rádioheadka" ako najlepší koncertný interpret roka. Zaujímavosťou (okrem príbehu, ako Pino nechal raz kolovať „kopák") sú nominácie tejto kategórie. Veľmi žánrovo bohaté: nájdete tu elektroniku, pop, rock, metal aj rap v podaní interpretov Billy Barman, Čad, Para, Vec a už spomenutých PPE. Darmo, koncertnou kapelou roka sa nestane len tak hocikto, chce to disciplínu, preto Slivka a Pino nezabudli cez éter pripomenúť chorému Milošovi doma, že „v stredu majú skúšku!" :-)

Vyhlasovanie víťazov v žánrových kategóriách predeľovali svojím umením napr. Karpatské Chrbáty, ktoré v minulom roku oslávili 30 rokov fungovania, Družina s Petrou Humeňanskou či The Swan Bride. Jednotliví víťazi žánrových kategórií sú Ink Midget, Pressburger Klezmer Band, Vec a „extra-tešiví" Obliterate.

Apelujem na členov skupiny Obliterate, aby sa v tomto roku zamerali na svoje moderátorské schopnosti, keďže takto o rok budú moderovať. Že ako som na to prišla? Tento rok sa totiž ako zákulisní moderátori stretli dvaja metalisti: Pišta „Vandal" Chrappa zo skupiny Čad (ktorá vyhrala túto kategóriu pred rokom!!!) a moderátor relácie Headbanger_FM Rudi Rus. Hlavný stage elegantne „obsluhoval" Ego_FM.

Kritikom sa tento rok najviac páčil album Tomáša Slobodu a jeho kapely Sounds Like This, ktorá v minulom roku vydala album Chobotnica. Napriek anglickému názvu skupiny sú všetky texty na tomto albume po slovensky. Chlapci sa po vyhlásení nemali veľmi k slovu, takže keď Tomáš dopovedal všetko, čo bolo treba, tak sa za dobrú prácu poďakoval aj sám sebe. :-)

Obľúbená moderátorská dvojica Baláž a Hubinák, o ktorých je známe, že sú na svoju nulu v prieskume o počte ich poslucháčov hrdí, uviedli kategóriu Singel roka. Ako býva na RHA zvykom, kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva, nemohol teda logicky vyhrať Vec, ktorý bol nominovaný hneď dvakrát, cenu so sebou strhla Strmá voda od skupiny Billy Barman (nie „Bílý barman" :-)!!!

Po krátkej video ukážke projektu www.betke.sk a vyhlásení ceny za prínos do hudby nasledovalo veľmi dojemné vystúpenie Korben Dallas spolu s Longitalom. Shina pri tom hádzala do publika postupne možno 20 bielych ruží. Vždy zatvorila oči, boli sme tak všetci myšlienkami pri Betke.

Vec (nie tá ruka, ale ten, čo robí rap) sa stal pri šiestich nomináciách majiteľom druhej sošky, keď vyhral aj v „hlavnej" kategórii Album roka s albumom Stereo farbo slepo. Túto kategóriu vyhlasovali Dušan Vančo a Maroš Hečko, teda bývalý, a súčasný šéfdramaturg Rádia_FM. (Áno, pán Hečko, milujeme _FM-ko (a všetci vieme, že firmu robia ľudia v nej), a preto: Áno, aj my poslucháči sme za to, aby ste im zvýšili platy! (To určite nezaškodí žiadnemu radovému zamestnancovi verejnoprávnej inštitúcie na Slovensku... :-x))

Pred hudobnou rozlúčkou v podobe Korben Dallas a Vec-a a songu Placebo sa s nami slovne rozlúčil veriaci metalista Pišta, ktorý vo svojej krásnej rozlúčkovej reči nevynechal, myslím, nikoho. Ja som vynechala niektoré fragmenty a mená, ktoré boli súčasťou tohto úžasného zážitku, treba sa však určite poďakovať aj partnerom Fatt Kools a nadácii The Advance Investments. A ešte raz vďaka organizátorom Nike a Cigimu! :-*

Čo dodať na koniec? Hovoria, že sa oplatí byť pozitívne naladený... Myslím na to pri tom, ako dávam do vázy krehkú bielu ružu, kráľovnú kvetov, ktorá už na to ale po rušnej noci a ceste domov vôbec nevyzerá... Privoniam si k nej a zrazu nájdem krásu tam, kde nie je...

Dovidenia o rok na RHA 2013, slovenskí hudobní labužníci!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?